Other Sites:

SCHEDULE

Please note that event schedules might change without prior notice.

PREMIUM
CHANNEL 1

12:00AM - 1:15AM

KARATE
M/W
Semi-Finals | Finals
Victory Ceremony

1:15AM - 3:00AM

VOLLEYBALL
W - Semi-Finals

3:00AM - 4:30AM

BEACH VOLLEYBALL
W
Gold | Victory Ceremony

4:30AM - 6:00AM

RHYTMIC GYMNASTICS

6:00AM - 9:15AM

ATHLETICS
W - Marathon
Victory Ceremony

9:15AM - 10:30AM

DIVING
M - 10m Platform
Semi-Finals

10:30AM - 12:30PM

BASKETBALL
M - Gold
USA v FRA

12:30PM - 2:00PM

WATER POLO
W - Bronze

1:00PM - 1:15PM

BOXING
M - Fly
Finals
Carlo Paalam

1:15PM - 1:30PM

BOXING
W - Fly
Finals
Irish Magno

1:30PM - 1:45PM

BOXING
M - Fly
Victory Ceremony
Carlo Paalam

1:45PM - 2:00PM

BOXING
M - Middle
Finals
Eumir Marcial

2:00PM - 2:15PM

BOXING
W - Fly
Victory Ceremony
Irish Magno

2:15PM - 2:30PM

BOXING
W - Welter
Finals

2:30PM - 2:45PM

BOXING
M - Middle
Victory Ceremony
Eumir Marcial

2:45PM - 3:00PM

BOXING
W - Welter
Victory Ceremony

3:00PM - 3:30PM

CYCLING TRACK
M

3:30PM - 5:00PM

RYHTMIC GYMNASTICS
Final | Victory Ceremony

5:00PM - 6:00PM

BEACH VOLLEYBALL
M - Bronze

6:00PM - 6:30PM

ATHLETICS
M - 50Km race walk
Victory Ceremony

6:30PM - 7:30PM

ARTISTIC SWIMMING

7:30PM - 10:30PM

FOOTBALL
M
Gold | Victory Ceremony

10:30PM - 12:00AM

HANDBALL
M - Gold

PREMIUM
CHANNEL 2

12:00AM - 3:00AM

FOOTBALL
M - Bronze

3:00AM - 6:00AM

ATHLETICS
M/W
Finals | Victory Ceremony

6:00AM - 7:30AM

BEACH VOLLEYBALL
W
Gold | Victory Ceremony

7:30AM - 9:00AM

CYCLING TRACK
M/W
Bronze | Gold
Victory Ceremony

9:00AM - 10:00AM

BEACH VOLLEYBALL
M - Bronze

10:00AM - 10:30AM

BOXING
W - Middle
Semi-Finals

10:30AM - 12:00PM

BEACH VOLLEYBALL
M
Gold | Victory Ceremony

12:00PM - 12:30PM

BOXING
M - Light
Semi-Finals

12:30PM - 2:30PM

VOLLEYBALL
M - Bronze

2:30PM - 3:30PM

RHYTHMIC GYMNASTICS
Finals

3:30PM - 5:30PM

WATER POLO
W - Gold

5:45PM - 6:15PM

WRESTLING
M - Repechage

6:30PM - 9:00PM

WRESTLING
M
Bronze | Gold
Victory Ceremony

9:00PM - 12:00AM

ATHLETICS
M/W
Finals | Victory Ceremony

CHANNEL 1

6:00AM - 9:15AM

ATHLETICS
W - MARATHON

9:15AM - 10:15AM

BOXING
M/W
Finals

10:15AM - 12:30PM

BASKETBALL
M - Gold
USA v FRA

12:45PM - 2:45PM

HOCKEY
W
Gold

3:00PM -5:00PM

BASKETBALL
W - Bronze

5:00PM - 5:45PM

WRESTLING
M
Finals

6:00PM - 9:30PM

ATHLETICS
M/W

CHANNEL 2

7:30AM - 8:30AM

BEACH VOLLEYBALL
W
Gold

9:00AM - 10:45AM

DIVING
M - 10m Platform
Semi-Finals

11:00AM - 1:45PM

EQUESTRIAN
Jumping
Qualifiers

2:00PM - 3:30PM

DIVING
M - 10m Platform
FINALS

3:30PM - 6:15PM

FOOTBALL
W
Gold

6:30PM - 8:15PM

ARTISTIC SWIM
Teams - Free Routine

8:15PM - 10:00PM

WATERPOLO
W
Gold

CHANNEL 3

8:00AM - 8:45AM

WRESTLING
M
Finals

9:00AM - 11:45AM

RYHTMIC GYMNASTICS
Group - All around

12:00PM - 1:45PM

BEACH VOLLEYBALL
M
Bronze

2:15PM - 5:00PM

RYHTMIC GYMNASTICS
Individual - All Around
Finals

5:00PM - 6:30PM

DIVING
M - 10m Platform
Finals

6:45PM - 9:45PM

BOXING
M/W
Finals

10:00PM - 10:30PM

HANDBALL
M
Gold

CHANNEL 4

8:30AM - 9:30AM

CANOE SPRINT
W - C2

9:30AM - 10:00AM

KARATE
M/W
Finals

10:15AM - 12:00PM

CANOE SPRINT
W - C2

12:00PM - 12:30PM

WRESTLING
W
Finals

1:00PM - 3:00PM

BOXING
M/W
Finals

3:00PM - 5:15PM

VOLLEYBALL
M
Bronze

5:45PM - 6:30PM

WRESTLING
M/W
Repechages

6:30PM - 9:00PM

WRESTLING
M/W
Finals

9:00PM - 10:00PM

KARATE
M/W - Kumite
Semi-Finals | Finals

CHANNEL 5

7:00AMA - 8:45AM

HOCKEY
W
Bronze

9:00AM - 10:00AM

BEACH VOLLEYBALL
M
Bronze

10:15AM - 12:00PM

BEACH VOLLEYBALL
M
Gold

12:15PM - 2:30PM

VOLLEYBALL
M
Bronze

2:30PM - 3:00PM

CYCLING SPRINT
M/W

3:15PM - 5:30PM

WATER POLO
W
Gold

6:00PM - 8:30PM

EQUESTRIAN
Jumping Team
Final

8:30PM - 11:30PM

RYTHMIC GYMNASTICS
Individual - All Around
Finals

CHANNEL 6

8:15AM - 11:30PM

WATER POLO
W

11:45AM - 12:15PM

MODERN PENTATHON
M - Laser Run

12:30PM - 2:00PM

WATER POLO
W
Bronze

2:30PM - 5:30PM

CYCLING
M/W

6:00PM - 7:00PM

BOXING
M/W
Finals

7:15PM - 10:30PM

FOOTBALL
M
Gold

CHANNEL 7

6:15AM - 3:30PM

GOLF
W
Round 4

4:00PM - 6:00PM

HANDBALL
M
Bronze

7:00PM - 9:30PM

BASKETBALL
M - Bronze
AUS v SLO

PREMIUM
CHANNEL 1

12:00AM - 1:30AM

HANDBALL
M - Gold

1:30AM - 4:30AM

ATHLETICS
M/W
Finals | Victory Ceremony

4:30AM - 6:30AM

BASKETBALL
M - Gold

6:30AM - 6:45AM

BOXING
M - Fly
Finals
Carlo Paalam

6:45AM - 7:00AM

BOXING
W - Fly
Finals
Irish Magno

7:00AM - 7:15AM

BOXING
M - Fly
Victory Ceremony
Carlo Paalam

7:15PM - 7:30AM

BOXING
M - Middle
Finals
Eumir Marcial

7:30AM - 7:45AM

BOXING
W - Welter
Finals

7:45AM - 8:00AM

BOXING
M - Middle
Victory Ceremony
Eumir Marcial

8:00AM - 10:00AM

VOLLEYBALL
W - Bronze

10:00AM - 12:00PM

RHYTHMIC GYMNASTICS
Finals | Victory Ceremony

12:00PM - 12:45PM

CYCLING
M/W
Quarter Finals | Semi Finals

1:00PM - 3:00PM

BOXING
M/W
Finals | Victory Ceremony

3:00PM - 3:30PM

WRESTLING
M - Bronze

3:30PM - 5:30PM

WATER POLO
M
Gold | Victory Ceremony

5:30PM - 5:45PM

BOXING
M - Fly
Victory Ceremony
Carlo Paalam

5:45PM - 6:00PM

BOXING
W - Fly
Finals
Irish Magno

6:00PM - 6:15PM

BOXING
M - Middle
Finals
Eumir Marcial

6:15PM - 10:00PM

CLOSING CEREMONY

PREMIUM
CHANNEL 2

12:00AM - 3:00AM

FOOTBALL
M
Gold | Victory Ceremony

3:00AM - 4:30AM

BEACH VOLLEYBALL
M
Gold | Victory Ceremony

3:00AM - 4:30AM

BEACH VOLLEYBALL
W
Gold | Victory Ceremony

6:00AM - 9:00AM

ATHLETICS
M - Marathon
Victory Ceremony

9:00AM - 9:45AM

CYCLING TRACK
W
Semi-Finals

9:45AM - 10:30AM

CYCLING TRACK
W
Finals

10:30AM - 12:30PM

BASKETBALL
W - Gold

12:30PM - 3:00PM

VOLLEYBALL
W - Gold

3:00PM - 5:00PM

BOXING
M/W
Finals | Victory Ceremony

5:00PM - 6:15PM

OLYMPIC FILIPINO ATHLETES
Highlights

6:15PM - 10:00PM

CLOSING CEREMONY

CHANNEL 1

6:00AM - 8:45AM

ATHLETICS
M - Marathon

9:00AM - 9:30AM

CANOE SPRINT
M/W

10:00AM - 12:00PM

HANDBALL
W
Bronze

12:30PM - 2:00PM

WATER POLO
M
Bronze

2:30PM - 3:00PM

CYCLING TRACK
M/W

3:15PM - 5:30PM

WATER POLO
M
Gold

6:15PM - 9:30PM

CLOSING CEREMONY

CHANNEL 2

8:00AM - 9:00AM

MODERN PENTATHLON
M - Laser Run

9:00AM - 12:15PM

CYCLING
Semi-Finals
Finals

1:00PM - 3:00PM

BOXING
M/W
Finals

3:00PM - 5:45PM

FOOTBALL
M
Gold

CHANNEL 3

8:00AM - 10:00AM

ARTISTIC SWIMMING
Teams - Free Routine

10:00AM - 12:00PM

RYTHMIC GYMNASTICS
Group All Around

12:15PM - 3:00PM

VOLLEYBALL
W - Gold

3:30PM - 6:00PM

WRESTLING
M/W - Freestyle
Finals

CHANNEL 4

8:00AM - 10:00AM

EQUESTRIAN
Jumping
Finals

10:15AM - 1:00PM

BASKETBALL
W
Gold

1:15PM - 1:45PM

CYCLING TRACK
W - Sprint
Finals

2:00PM - 4:30PM

HANDBALL
W
Gold

4:45PM - 6:00PM

ATHLETICS
M - Javelin
Finals

CHANNEL 5

8:00AM - 10:00AM

VOLLEBALL
W
Bronze

10:30AM - 1:45PM

BASEBALL
M - Bronze

2:00PM - 5:30PM

BASEBALL
M - Gold

CHANNEL 6

8:15AM - 11:30AM

WATER POLO
M

11:45AM - 3:00PM

ATHLETICS
M - Marathon

4:00PM - 5:45PM

BASKETBALL
W - Gold

CHANNEL 7

6:15PM - 9:30PM

CLOSING CEREMONY
HELI FEED